Felaketler Ansiklopedisi için görüştüğümüz bir sağlık kuruluşunun BT yöneticisi, deneyimsiz bir ekip arkadaşının hatası yüzünden yaşadığı problemi şöyle dile getiriyor:

“Uzun yıllardır çalıştığım sağlık kuruluşunda, bugüne kadar karşılaştığım her türlü dijital felaketin üstesinden gelmeyi başardım. Tabii bunda ekip arkadaşlarımın da payı büyük oldu. Ta ki aramıza yeni mezun genç bir arkadaşımız katılana kadar… Deneyimi olmadığından her işi bizi sorarak yapıyor ama bir o kadar da kendi başına iş yapmayı seviyordu. Bir gün önemli bir toplantıdayken, şirket verilerinin tutulduğu sunucularda bir arıza meydana geldi. Çok zor olmayan, aramızdan birinin rahatlıkla halledebileceği bir iş olduğundan, deneyim kazanması adına bu sorunu çözmesi için yeni ekip arkadaşımızı görevlendirdik. Aradan 10-15 dakika geçmişti ki telefonlarımız çalmaya başladı. Çalışanlar verilere ulaşamıyordu, işler durma noktasına gelmişti! Hızla sunucu odasına koştuk. Genç arkadaşımız, istemeyerek de olsa hatalı birkaç işlem yapmıştı. Bunu fark ettiğinde, gururuna yedirememiş ve kendi başına çözmeye çalışmıştı. Bu durum daha da büyük problemlere yol açmıştı.

Neyse ki bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü kullanıyorlardı. Kısa süre içerisinde verilere yeniden ulaşılmaya başlandı. İşler kaldığı yerden devam etti. Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN