Felaketler Ansiklopedisi çalışmaları kapsamında, ulusal bir kadın dergisinin genel yayın yönetmeniyle görüştük. Yaşadığı talihsiz olaydan bahseden yönetmen, küçük bir dikkatsizliğin ne gibi dijital felaketlere yol açtığını şöyle anlatıyor:

“Birçok farklı yayında çalıştıktan sonra, tirajı yüksek bir kadın dergisine genel yayın yönetmeni olarak transfer oldum. Haber çalışmaları, moda çekimleri, röportajlar, lansmanlar, açılışlar, etkinlikler derken daha ilk aydan yoğun bir çalışma temposuna girdim. Üstelik kadro yetersizliğinden dolayı, etkinliklerin çoğuna bizzat katılmak zorunda kalıyordum. Bir gün davet edildiğim bir lansmandan sonra, bana verilen USB belleği dergimizdeki editörlerden birine teslim ettim. Biraz soluklandıktan sonra masama geçtiğimde, bilgisayarımda gördüklerim karşısında şaşkınlığa uğradım. Editör arkadaşın lansmana dair bülten ve görselleri almak üzere bilgisayarına taktığı USB bellek, ofis içerisindeki tüm bilgisayarlara virüs bulaştırmıştı. Dosya içinde dosya açan virüsler hızla yayılarak, önce editörün bilgisayarına, sonra da tek bir sunucuya bağlı olan diğer bilgisayarlara bulaşarak derginin tüm arşivini sildi. Sistemi geri yüklenmeye çalıştıysak da başarılı olamadık. Yeni sayıyı baskı için matbaaya vermemize sayılı günler kala, büyük bir şok yaşadık. Transfer olduğum dergideki ilk sayıyı yayınlayamadık. Çaresiz bir sonraki ay, dergiyi iki aylık olarak basmak zorunda kaldık. Bu, hem benim açımdan hem de dergi için büyük bir prestij kaybına sebep oldu.”

Dergi, bir felaket kurtarma çözümü kullansaydı, verilerini de itibarını da kaybetmeyecekti. Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN