Felaketler Ansiklopedisi çalışmaları kapsamında, büyük bir bankanın şube müdürüyle görüştük. Kendisi, sıklıkla kullandığı güvenilir bir siteden aldığı e-postayı kontrol etmeden açınca, olanlar olmuştu. Sonunda fidye ödemek zorunda kaldığı dijital felaketi şöyle anlatıyor:

“Son 6 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Ailem ise İzmir’de… İş yoğunluğu nedeniyle onları çok sık ziyarete gidemiyorum. Bu yüzden ailem, sevdiğim yemekleri zaman zaman kargoyla gönderiyor. Bir gün her zamanki gibi kargo şirketinden bir e-posta aldım. Ancak bu sefer, yönlendirme linkine tıkladığımda büyük bir kaos yaşadım. Bilgisayarım tamamen kilitlendi. İlk anın şokunu atlatıp hemen antivirüs programını çalıştırdım ancak bilgisayarda herhangi bir problem görünmüyordu.

Birkaç gün sonra teftiş toplantısı vardı. Genel müdürlükten geleceklere sunacağım tüm dosyaları, evde kişisel bilgisayarımda hazırlamıştım ancak onlara erişemiyordum. Telaş içinde internette araştırma yapmaya başladım. Bir forumda tavsiye edilen programı indirdim. Bilgisayarımı güvenli modda başlatıp, cryptolocker’ı başarıyla kaldırdım. Açmaya çalıştığımda, dosyaların şifrelendiğini ve açılmadığını gördüm. O sırada ekranımda bir fidye talebi belirdi. Bu sorunu tek başıma çözemeyeceğimi fark edince, bankanın BT departmanından destek istedim. Durumu incelediler ancak şifreyi çözmenin neredeyse imkansız olduğunu belirttiler. Dosyaları henüz bankanın sistemine aktarmamıştım, o yüzden mutlaka erişmem gerekiyordu. İstemeye istemeye talep edilen fidyeyi ödedim ancak yine de dosyaları alamadım.”

End point back-up servisi kullanılsaydı, cryptolocker gibi dijital felaketlere karşı önceden önlem alınabilirdi… Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN