Felaketler Ansiklopedisi kapsamında Bursa’daki büyük bir beyaz eşya fabrikasının müdürüyle görüştük. Yıllar önce, yaşadığı bir BT felaketi nedeniyle, büyük bir işbirliği anlaşmasını neredeyse gerçekleştiremeyecekti. Güney Kore’den gelen yüklü bir talep karşısında yoğun bir çalışma sürecine giren müdür, başına geleceklerden habersizdi. Yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Yönettiğim fabrika, son 3 yılda çok önemli atılımlar yaparak iç pazarda lider konuma yükseldi ve ürün portföyünü genişletti. 3 ana üretim hattında çalışan fabrikamız; beyaz eşya, TV ve ankastre eşya üretimi yapıyor. Geçtiğimiz ay, fabrikadaki ofisimde çalışırken bir e-posta aldım. Güney Kore’den bir firma, kendileri için üretim yapmamızı istedi ve ayrıntılı raporlar talep etti. Fabrika ve üretime dair geçmiş verileri analiz etmeye başladık. Yaklaşık 1 ay süren yoğun çalışmanın ardından, Güney Koreli şirket, hem sunumumu dinlemek hem de tanışmak için şirketimiz adına beni davet etti. Büyük bir heyecanla biletimi alarak Seul’a uçtum. Uçaktan indikten sonra otele gitmek için bindiğim otobüste, laptopumu çaldırdım. Laptopta çok önemli bilgiler vardı. Böylesine büyük bir anlaşma için ihtiyaç duyduğum tüm rakamlar, teklif, sunum ve şirkete dair daha pek çok bilgi… Bir yandan laptop için üzülürken, diğer yandan toplantıda nasıl sunum yapacağımı düşünüyordum. Bilgisayarımdaki verileri uzaktan silmeleri için BT departmanını aradığımda, orada bulacağım herhangi bir bilgisayar veya tablet üzerinden dosyalarıma ulaşıp sunumumu yapabileceğim bilgisini aldım. Bu habere ne kadar sevindiğimi anlatamam.”

Fabrikada felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü kullanıldığı için, kaybedilen verilere sunucu üzerinden kolaylıkla ulaşıldı. Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN