Felaketler Ansiklopedisi çalışmaları kapsamında Bursa’da bir tekstil fabrikasının sahibiyle görüştük. Geçtiğimiz aylarda yaşadıkları dijital felaketin, başlarına neler açtığını şöyle anlatıyor:

“10 yıl önce kurduğum firma, Marmara Bölgesi başta olmak üzere ülke genelindeki pek çok mağazaya çocuk giyim ürünleri satıyor. Son dönemde Rusya ve Azerbaycan’a satış yaparak uluslararası pazara da giriş yaptık ve hızla büyük ilerleme kaydettik.

Geçtiğimiz haftalarda bakanlık görevlileri denetim için firmamıza geldi. Muhasebe, finans, satış, üretim gibi tüm departmanlardan verilerin toplandığı disk ünitesinde bir problem olmadığına emindim. Ancak geçmiş döneme ait muhasebe kayıtları incelenirken, 2013 ve öncesindeki verilerin hiçbiri görüntülenemedi. Çalışanlar, durumu detaylı olarak incelediğinde, verilerin bozulduğunu ve kaybolan veriyi sisteme zarar vermeden geri getirmenin bir yolu olmadığını belirtti. Bir yandan olayın şokunu yaşarken, diğer yandan da bir iş sürekliliği çözümü bulundurmadığım ve şirketimin eksik veri problemi olduğu için, ciddi miktarda ceza ödemek zorunda kaldım. Clonera’nın felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümünü kullansaydım, verilerimi güvence altına alabilir, denetimlere hazır olabilirdim.”

Tekstil fabrikasında bir felaket kurtarma çözümü kullanılsaydı, veriler kaybedilmeyecekti. Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN