Felaketler Ansiklopedisi çalışmaları kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren ulusal spor kanallarından birinin BT müdürüyle görüştük. Çalışanlardan birinin yaptığı hata sonrasında yaşadıkları dijital felaketi aktardı ve bizimle hikayeyi paylaştı.

“Bir spor kanalı için içerik ve görüntü her şey demek. Biz de elimizdeki tüm malzemeyi dijital arşivimize kaydediyoruz. Özel haber çalışmalarında geriye dönük tüm içerikler, arşivden taranarak bulunuyor ve prodüksiyon ekibinin elinden geçerek haber çalışmasının arka planını oluşturuyor. Böylece milyonlarca izleyicisi bulunan kanalımız, bir anlamda tüm önemli spor organizasyonlarında izleyicilerin gözü kulağı oluyor.

Geçtiğimiz yaz Fransa’da gerçekleştirilen Avrupa Futbol Şampiyonası’na özel bir program serisi yaptık. Her programda antrenör, fubolcu ve takımlarla ilgili ilginç bilgilere yer veriyor, çarpıcı röportajlar yapıyor, kimsede olmayan çok değerli görüntüleri sporseverlerle buluşturuyorduk. Grup maçları, çeyrek final, yarı final derken sıra final maçına gelmişti. Tüm dünyanın gözü o hafta oynanacak final maçındaydı. Haliyle kanalın da en fazla reyting alacağı günlerden biri olacaktı. Şampiyona nedeniyle herkes mesaiye kalıyordu, yorulmuştuk. Bugüne kadar işini en iyi şekilde ve sorunsuzca yapan çalışma arkadaşlarımızdan biri, bir görüntüyü kopyalamaya çalışırken, yanlışlıkla tüm arşivi, üstelik yedeğiyle birlikte sildi. Büyük finale sayılı günler kala büyük bir şok yaşadık.”

Spor kanalı, bir felaket kurtarma çözümü kullansaydı, verilerini kaybetmeyecekti. Peki, siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN