Felaketler Ansiklopedisi için görüştüğümüz butik bir reklam ajansının BT yöneticisi, kampanya reklamlarının çekildiği dönemde yaşadığı dijital felaketi şöyle anlatıyor:

“Butik hizmet veren bir reklam ajansı olarak; yüksek çözünürlükte çekimler yapıyor, görüntüleri fiziksel sunucularımızda saklıyoruz. Büyük bütçeli projeler yapıyoruz ve kayıtlarımızın güvende olması bizim için çok önemli. Bu yüzden sunucularımızdaki verileri düzenli olarak yedekliyor, hatta birincil sunucuların başına bir şey gelebilir endişesiyle, ikincil sunuculara da yedekleme yapıyoruz. Bir gün, tam da markalar için kampanya reklamlarının çekilip işlendiği bir dönemde, çalışanlardan ofis ağına erişilemediği, çevrimiçi uygulamaların kullanılamadığı yönünde uyarılar almaya başladım. Sistemi kontrol ettiğimde, nedenini anlayamadığım bir şekilde sunucularda problem yaşandığını fark ettim. Neyse ki ikinci sunucuya da düzenli olarak yedekleme yapıyorduk. Ancak onda da benzer sorunlar olduğunu görünce, yaşadıklarıma inanamadım. Her ne kadar veriler sunuculara yedeklense de sistem çalışmıyordu. İş ve para kaybı yaşamamak için, yalnızca sunucuların yedeklenmesi yeterli olmamıştı. Binlerce liralık işi kaybetmiştik…”

BT yöneticisi, sunucu yedekleme hizmeti ve felaket kurtarma çözümü kullansaydı, sorunla karşılaştıktan kısa bir süre sonra, çalışmasına devam edebilirdi. Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN