Felaketler Ansiklopedisi çalışmaları kapsamında görüştüğümüz, otomotiv sanayiine yedek parça tedarik eden bir fabrikanın müdürü; iş sürekliliğiyle ilgili kritik süreçlerden bahsederek, başına gelen dijital bir felaketi şöyle anlatıyor:

“Bursa’da faaliyet gösteren firmamız, otomotiv sanayiine gövde, şasi, motor, emniyet grubu ve airbag parçaları üretiyor, ben de bu süreçte tüm kontrolü sağlıyordum. 6.400 metrekarelik üretim hattımızda, tam otomosyonlu makinelerimizle imalat yapıyor, sektörde hızla büyüyorduk. Dönem dönem aldığımız taleplerle doğru orantılı olarak, üretim kapasitemizin üzerine çıkmak zorunda kalıyor, bu anlamda üretim hattındaki elektronik cihazları zorluyorduk. Olası tehdit ve riskler göz önünde bulundurulduğunda, fabrika BT müdürünün tavsiye ettiği felaket kurtarma ve iş sürekliliği testlerini yaptırmakta fayda vardı. Ancak talep üstüne talep aldığımız için, bir türlü zaman bulamadık. Bir gece, şirketten aldığım bir telefonla şok oldum. Yine kapasitenin üzerine çıktığımız bir dönemdi. Fabrikada yangın çıkmış, cihazların yanı sıra sistem kontrol odası da zarar görmüştü. İşlerin kaldığı yerden devam edebilmesi için, hızlıca sistemin yedeği alındı. Ancak geç kalmıştık, verilerde büyük kayıplar vardı.”

Şirket, Felaket Kurtarma (DR) Testi yapsaydı ve veri kayıpları karşısında geçerli önlemleri alsaydı, işlerinde kesinti yaşamayacaktı. Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN