Felaketler Ansiklopedisi çalışmaları kapsamında geçmişi 20 yıla uzanan büyük ölçekli bir kablo şirketinin fabrika müdürüyle görüştük. Yıllarca o kadar titiz çalışmıştı ki, firmasının sektörde “sözünün eri” olarak bilinmesini sağlamıştı. Ancak o güne kadar bilgi teknolojilerine yatırım yapmayı hiç düşünmemişti. Tam da yüklü bir sipariş almışken yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Gebze Organize Sanayi’de yer alan fabrikamızda koaksiyel, silikon, sinyal-kontrol, veri iletişimi ve haberleşmenin yanı sıra yangına dayanıklı kabloların üretimi gerçekleştiriliyor. Ben de tüm sürecin yönetimini üstleniyorum. Alınan siparişlerin tamamını zamanında teslim etmemle tanınıyor, bu nedenle sektörde “sözünün eri” olarak biliniyorum.

Fabrikada üretim süreci şöyle işliyordu: Mühendisler gerekli devre planlarını, malzeme detayını ve diğer doneleri, kullanılan üretim yazılımına aktarıyor, modern teknoloji ürünü makine bölümü, bilgisayarlardan aldığı komutlarla üretimi yüksek bir hızda gerçekleştiriyordu. Şirketin en büyük övünç kaynağı, kullandığı otomasyon sistemiydi. Kabloların üretimini sağlayan sistemle komutların verildiği bilgisayarlar, fabrikadaki sunucuların yer aldığı sistem odasından yönetiliyordu. Fabrikada çalışan bir BT uzmanı ve sunuculardan sorumlu BT müdürü vardı. Çoğunlukla her gün, kimi zaman günde iki defa rutin olarak sistemin yedeği alınıyordu. Fiziksel sunucuların yanı sıra, henüz yeni kullanmaya başladıkları elle yedeklenen sanal sunucuları vardı.

2014 yılında yüklü miktarda sipariş alındı. Siparişlerin çok kısa bir sürede yetişmesi gerekiyordu. Tüm mühendis ve fabrika çalışanlarıyla birlikte büyük bir özveriyle işe koyuldular. İşin hızla tamamlanması gerektiği için, mühendisler gece de çalıştı. Çizimler sabah saatlerinde sisteme aktarılır aktarılmaz, ilk denemelerin ardından başarılı sonuçlar alındı ve hızlıca üretime başlandı. O yıl İstabul’da, özellikle kış aylarında ara ara yaşanan uzun süreli elektrik kesintileri vardı. O gün bu elektrik kesintilerinden biri gerçekleşti ancak jeneratör hemen devreye girmedi. UPS’ler hızlıca sisteme güç verdiyse de bilgisayarlar bir şekilde kapanıp açıldı ve makineler durdu. Bilgisayarlarda beklenmedik bir arıza meydana geldi. Oysa henüz sunucuların yedeği alınmamıştı! Makine kollarının nasıl hareket edeceğini içeren planlar ve mühendislerin çizimler üzerinde yaptığı tüm güncellemeler kaybedildi. Son yedek, sabaha kadar yapılan çalışmaların hiçbirini içermiyordu. En az 8 saatlik çalışmanın yeniden yapılması gerekiyordu. Haliyle siparişler yetişmedi, firmanın yıllarca emek harcayıp elde ettiği itibar, bir anda yerle bir oldu.”

Peki siz dijital felaketlere karşı hazırlıklı mısınız?

HEMEN TEST EDİN